51492
  ۱۳۹۱/۸/۱
گفت و گو با خوشنويس مازندرانی
استاد " مهدی فلاح "
استاد مهدی فلاح متولد مهر ماه ١٣٣٥ شهرستان بابل ، عضو شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران می باشد . وی نزد استادانی همچون مرحوم سید حسین میرخانی و غلام حسین امیرخانی تعلیم دیده است . استاد فلاح از سال 1357 تا 1366 مدرس انجمن خوشنويسان شهرستان بابل و سرپرست انجمن خوشنويسانمازندران و از سال 1366 مدرس انجمن خوشنويسان ايران واز سال 1376 عضو شوراي عاليانجمن خوشنويسان ايران و مسئول کميسيون فرهنگي هنري انجمن خوشنويسان ايران بوده است .
   
 
 
گفت و گو با خوشنويس مازندرانی ، استاد " مهدی فلاح "
 
استاد مهدی فلاح  متولد مهر ماه ١٣٣٥ شهرستان بابل ، عضو شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران می باشد . وی نزد استادانی همچون مرحوم سید حسین میرخانی و غلام حسین امیرخانی تعلیم دیده است . استاد فلاح از سال 1357 تا 1366 مدرس انجمن خوشنويسان شهرستان بابل و سرپرست انجمن خوشنويسانمازندران و از سال 1366 مدرس انجمن خوشنويسان ايران واز سال 1376 عضو شوراي عاليانجمن خوشنويسان ايران و مسئول کميسيون فرهنگي هنري انجمن خوشنويسان ايران بوده است .
از جمله فعاليت های این استاد برپایی نمایشگاهآثار خوشنویسی در کشور های : لندن سال 1366 ، شوروی سابق سال 1370 ، لندن و پاريس و شهرهاي بزرگ آلمان سال 1371 ، کانادا سال 1372، کانادا و دوبي سال 1374 ، کانادا وآمريکا سال 1376 ، کانادا وآمريکا سال 1378 می باشد .
 در مراسم افتتاحيه نمايشگاه آثار خوشنويسي اساتيد طراز اول كشور که خرداد ماه سال جاری در سينما سپهر شهرستان ساري برگزار شد ، برای آشنایی بیشتر با اين هنرمند فرهيخته گفت و گویی انجام داده ایم که مشروح آن را می خوانیم :
- استاد فلاح ، فعالیت خودتان را در عرصه خوشنویسی به طور حرفه ای از چه سالی آغاز کردید ؟
از سال 1354به صورت مکاتبه ای با مرحوم استاد سید حسین میرخانی خوشنویسی را آغاز کردم و از سال 1356 افتخار شاگردی استاد غلام حسین امیرخانی را داشتم .
 
- شما چه کسی را در این حرفه الگوی خود قرار داده اید ؟
وقتی هنرجویی با استاد مورد علاقه خودش به صورت مستقیم کار می کند طبیعتاً عشق و ارادت ویژه ای به استاد خود دارد . اما از لحاظ کاری ، دریافت ها و ترکیب های هنری ، آثار بسیاری از هنرمندان معاصر و بزرگان را دوست دارم و تماشا می کنم و هر کاری که خوب باشد برای من قابل احترام است .
 
- اولین موفقیت شما مربوط به چه رویداد هنری بوده است ؟
سال 1355 در مسابقات دانش آموزی خوشنویسی در سطح کشور شرکت کردم و مقام اول را کسب نمودم . این اولین موفقیت من در عرصه خوشنویسی بود که بعد از یک سال تمرین خوشنویسی توانستم این مقام را کسب کنم. همین مسئله باعث تشویق من شد و موجب گردید تا این هنر را جدی بگیرم و بسیار خوشحالم که این رشته را انتخاب کردم .
 
- توصیه شما به هنرمندان خوشنویس چیست ؟
هنر خوشنویسی هنری فاخر و ارزشمندیست که صرفاً به عنوان یک ابزار فنی و کاربردی محسوب نمی شود ، بلکه در کنار آشنایی با قواعد و شیوه های اجرایی ، یک هنرمند باید مسائل اخلاقی ، اجتماعی ، فرهنگی ، ادبی ، مذهبی و ... را نیز به عنوان وسیله کار خود به کار گیرد و در این زمینه ها مطالعات فراوانی داشته و دانسته های خود را افزایش دهد تا بتواند اثر خودش را به شکل قابل قبول و پسندیده ای به جامعه ارائه و در نتیجه شخصیت و جایگاه اجتماعی خود را ارتقاء دهد .  
 
- آفت هاي جامعه هنري امروز در هنر خوشنويسي چيست ؟
نمی توان به طور مطلق به موضوعی اشاره کرد ، اما آفت هر هنری در این مقطع زمانی که ما هستیم این است که آدم در مسیری که قدم بر می دارد کم کاری کند و گریز های غیر منطقی در مسیرش انجام دهد ، بلکه باید صبر و شکیبایی خود را افزایش دهد تا بتواند موفق شود . آفت فقط کار نکردن است ، هنرمند باید با عشق ، علاقه و ارادت به هنرش و با همت و زحمت خود به صورت جدی کارش را دنبال کند . 
©2019 HozehHonari. All Rights Reserved